Centar za razvoj evaluacije i istraživanja u društvenim naukama (CREDI) proveo je istraživanje “Voices of Youth 2024” za UNICEF Bosne i Hercegovine. Ovo istraživanje, koje je četvrti talas nakon prethodnih iz 2008., 2011/12. i 2016. godine, pruža uvid u stavove, znanja i ponašanja mladih ljudi u našoj zemlji i osnova je za kreiranje politika za mlade.
Cilj istraživanja bio je prikupljanje podataka o stavovima, mišljenjima i iskustvima mladih u Bosni i Hercegovini, kako bi se osigurala njihova aktivna participacija u društvu i kreiranje politika koje su osjetljive na njihove potrebe. Istraživanje je obuhvatilo mlade uzrasta od 10 do 30 godina, uključujući i ranjive grupe kao što su mladi Romi, LGBTQI+ zajednica, mladi iz ruralnih područja i mladi s invaliditetom. Metodologija istraživanja uključivala je online anketu i fokus grupe, čime je osigurano sveobuhvatno prikupljanje podataka. Online anketa je bila dostupna od 15. avgusta do 15. septembra 2024. godine, a fokus grupe su se održavale u Sarajevu, Mostaru, Banja Luci i Brčko Distriktu.
Rezultati istraživanja pokazali su da je većina mladih (55%) završila srednju školu, dok je 30% završilo tercijarno obrazovanje. Mladi iz ranjivih grupa, posebno Romi, pokazuju veće stope završetka tercijarnog obrazovanja. Mladi u 2024. godini brže pronalaze posao u poređenju s 2016. godinom, s prosječnim trajanjem traženja posla od 8,9 mjeseci, dok se ranjive grupe, posebno mladi s invaliditetom, suočavaju s dužim periodima traženja posla. Percepcija uslova za životni uspjeh se promijenila, s manjim naglaskom na političke veze i mito u poređenju s 2016. godinom, dok se ranjive grupe i dalje suočavaju sa značajnim društvenim distancama i diskriminacijom. Učešće mladih u donošenju odluka ostaje nisko, iako je zabilježen blagi porast stope glasanja u poređenju s 2016. godinom. Veći procenat mladih posjeduje pasoše (95%) i spreman je napustiti BiH radi privremenog rada ili studiranja u poređenju s 2016. godinom. Mladi u 2024. godini prijavljuju povećane nivoe simptoma depresije u poređenju s 2016. godinom, s 65% mladih koji su iskusili simptome depresije ili anksioznosti u posljednjih 12 mjeseci. Mladi izražavaju visoke nivoe zabrinutosti zbog klimatskih promjena, posebno ranjive grupe kao što su mladi s invaliditetom.
Ovi nalazi naglašavaju kontinuirane izazove i napredak u različitim aspektima života mladih u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na razlike s kojima se suočavaju ranjive grupe u poređenju s općom populacijom mladih.
Zahvaljujemo svim mladima koji su učestvovali u ovom važnom istraživanju i podijelili svoja mišljenja i iskustva. Vaši glasovi su ključni za kreiranje boljih politika i programa za mlade u Bosni i Hercegovini.
Za više informacija, pratite nas na našim društvenim mrežama.