CREDI je 16. maja 2024. organizovao nacionalnu radionicu u okviru projekta JUSTMIG u hibridnom modalitetu. Radionica je dio projekta koji finansira EU „JUSTMIG – Održiva i socijalno pravedna transnacionalna sektorska tržišta rada za imigrante koji rade na privremenim poslovima“ (Grant br. 101126535). Opšti cilj JUSTMIG projekta je pružiti inovativnu analizu i prikupljanje podataka o novoj dinamici tržišta rada i kako se strukture industrijskih odnosa prilagođavaju povećanom prisustvu radnika migranata na određeno vrijeme iz drugih zemalja EU i zemalja kandidata.
Radionica je pružila kritički uvid u trendove radne emigracije, fokusirajući se na nalaze iz Bosne i Hercegovine. Događaj je započeo uvodom u logiku intervencije JUSTMIG projekta, sa detaljima o njegovoj implementaciji kako u zemljama odredišta tako i u zemljama porijekla. Istraživački tim koji čine Nermin Oruč kao voditelj projekta i Amela Kurta kao istraživač, podijelio je ključne nalaze iz polaznog izvještaja o BiH, naglašavajući dinamiku emigracije u zemlji. Gospođa Ratka Babić, voditeljica projekta Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP3) osvrnula se na ove nalaze, upoređujući trendove emigracije širom Zapadnog Balkana. Ona je naglasila i sličnosti i razlike u ovim trendovima, dajući regionalni kontekst situaciji u BiH.
Uslijedila je živa panel diskusija sa gđom Nermanom Ajanović-Hajdarpašić iz Kolektiv d.o.o. (MojPosao.ba) i gospodinom Huseinom Terzićem iz Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, kao predstavnicima privatnih i javnih agencija za zapošljavanje. Panel je diskutovao o rizicima i različitim metodama u posredovanju pri zapošljavanju u inostranstvu. Diskusija među učesnicima uključivala je različita iskustva radnih migranata i ključnu ulogu institucija u podršci radnicima migrantima. Učesnici su postigli konsenzus o potrebi za ažurnim i dostupnim podacima kako bi se bolje razumio uticaj radne emigracije na domaće tržište rada i kako bi se olakšala integracija migranata u državama zaposlenja. Radionica je naglasila potrebu za zajedničkim naporima, preciznim prikupljanjem podataka i čvrstim bilateralnim sporazumima kako bi se osigurala sigurna i regulirana radna emigracija, od čega će na kraju imati koristi i radnici emigranti i domaća ekonomija.