11. septembra 2024. godine, stručnjaci iz poljoprivredno-prehrambenog sektora okupili su se u Hotelu Hollywood u Sarajevu na radionici organizovanoj od strane CREDI-a u okviru SMARTLABOR projekta. Događaj je bio usmjeren na integraciju digitalnih vještina u agro-prehrambeni sektor zapadnog Balkana, pružajući platformu za razmjenu znanja i uvida između stručnjaka.
Događaj je započeo uvodnim obraćanjem dr. Nermina Oruča iz CREDI-a, koji je predstavio SMARTLABOR projekat i njegove sveobuhvatne ciljeve, usmjerene ka unapređenju tehnološke primjene u poljoprivredi širom regije. Učesnici su dobili pregled vizije projekta, koja uključuje podršku kreiranju politika zasnovanih na dokazima i unapređenju vještina potrebnih na tržištu rada.
Nakon toga, profesorica Aleksandra Nikolić sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu održala je prezentaciju o ključnim izazovima s kojima se suočava poljoprivredni sektor u Bosni i Hercegovini. Istakla je probleme kao što su nedostatak radne snage, tehnološki jaz i potreba za modernizacijom poljoprivrednih praksi, čime je pripremila učesnike za dalju diskusiju.
Grupnu diskusiju, koju su vodili istraživači CREDI-a Nermin Oruč i Ilma Kurtović, obilježilo je aktivno učešće dionika iz akademskih krugova, privrede, institucija i organizacija civilnog društva (CSO). Fokus sesije bio je na procjeni trenutnog stanja programa obuke i vještina u Bosni i Hercegovini, kao i na identifikaciji strategija za zadovoljenje budućih potreba.
Događaj je zaključen setom strateških preporuka usmjerenih na rješavanje identificiranih izazova. Ove ključne poruke bit će podijeljene s relevantnim zainteresovanim stranama kako bi se zagovarale transformativne promjene u poljoprivredno-prehrambenom sektoru regije.
Ova radionica je bila dio SMARTLABOR projekta, kojeg vodi Centar za istraživanje javnih politika (CENTER) iz Srbije, uz podršku partnera kao što su CREDI iz Bosne i Hercegovine i IMPETUS iz Sjeverne Makedonije. Projekat je finansiran u okviru inicijative “SMART Balkans – Civilno društvo za zajedničko društvo na zapadnom Balkanu”, uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Norveške.
Događaj je uspješno kreirao kolaborativnu atmosferu u kojoj su dionici razmijenili značajne ideje, postavljajući temelj za budući napredak agro-prehrambenog sektora zapadnog Balkana.