U okviru implementacije Fairwork projekta u BiH održana je prezentacija prvog Fairwork BiH izvještaja. Prezentacija je održana 07.09.2023. i na istoj su prisustvovali predstavnici relevantnih institucija, kompanija, platformi, sindikata, udruženja poslodavaca, međunarodnih organizacija i lokalnih nevladinih organizacija.
Članovi Fairwork tima su prisutnima na radionici predstavili projekat, metodologiju i ciljeve istraživanja, kao i ključne rezultate istraživanja, što je potaklo diskusiju među prisutnima.
Ovaj izvještaj je rezultat prvog Fairwork istraživanja u zemlji i predstavlja skup ocjena prema pet Fairwork principa sljedećih digitalnih platformi u BiH: Fix.ba, Glovo, Korpa, mojTaxi, Šetnja.ba, StudenTime, Žuti Taxi i Daubau.ba.
Tokom prezentacije Izvještaja učesnicima se obratio voditelj istraživanja Fairwork BiH Nermin Oruč. On je poručio da samo pitanje ostvarivanja prava radnika u platformskom sektoru je važno ne samo zbog radnika. Ono postaje jednako važno i za poslodavce jer sva istraživanja pokazuju da zadovoljstvo radnika u velikoj mjeri ovisi upravo od onih tema koje su obrađene u ovom istraživanju.
Prezentaciji izvještaja je prisustvovao i Ernis Imamović, pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike. On se tokom obraćanja osvrnuo na rad Ministarstva te predstavio korake koje se planiraju poduzeti u narednom periodu.
“Ovakvi izvještaji predstavljaju za cijelu zajednicu, a pogotovo za donosioce odluka, važnu perspektivu koja može pomoći pri kreiranju odluka koje se donose na nivou Federacije, ali i na nivou Bosne i Hercegovine”, rekao je. Osvrnuo se i na naredne korake Ministarstva i na odluke koje se trebaju donijeti kada je u pitanju oblast zapošljavanja, rada i radnog odnosa.
Prisutnima se obratio i Adam Badger, Fairwork menadžer za BiH iz Oxford Internet Instituta. On je kazao da je na globalnom nivou 38 država učestvovalo u ovakvim projektima.
“Namjera je da se to proširi na što veći broj država. Ovaj izvještaj proizvodi materijal koji podstiče promjene i ukazuje jasne smjernice za poboljšanje uslova rada na platformama”, rekao je.
Rezultate istraživanja su u nastavku prezentovale članice istraživačkog tima Amela Kurta i Ilma Kurtović. Rezultati istraživanja pokazuju da za većinu analiziranih platformi postoji značajan prostor za poboljšanje u postizanju fer uslova rada prema principima Fairworka. Rezultat 1 znači da je platforma ispunila pragove i da je to mogla pokazati. Rezultat 0 znači da se ne može utvrditi da je platforma ispunila taj rezultat. Platforma sa najviše bodova (Glovo) osvajila je 4 boda. Dvije platforme (Korpa i Žuti Taxi) osvojile su po 2 boda, dok su mojTaxi i StudenTime osvojili po 1 bod. Preostale tri platforme (Fix.ba, Šetnja.ba i Daibau.ba) nisu osvojile nijedan bod.
Nakon prezentacije ključnih rezultata, uslijedila je panel diskusija. O ovoj temi iz različitih perspekiva diskutovali su panelisti prof. dr. Jasminka Gradaščević Sijerčić koja je govorila o fleksibilnim oblicima zapošljavanja, zakonodavstvu i praksi u BiH. Nakon nje, sljedeći panelisa Adis Kečo – predstavnik Saveza samostalnih sindikata u BiH govorio je o mogućnostima sindikalnog udruživanja platformskih radnika. Konačno, prisutnima se obratio i gospodin Ivan Laketa, direktor kompanije Glovo koja je ove godine ostvarila najveći broj bodova.
Zahvaljujemo se prisutnima na izdvojenom vremenu i učešću na ovoj prezentaciji, te za sve informacije koje su sa nama podijelili u toku diskusije.
Puni izvještaj možete pronaći na linku: https://fair.work/en/ratings/bosnia-and-herzegovina/
Galerija slika sa radionice: